Kozçeşme Haber
ANASAYFA KOZÇEŞME TARİHÇESİ FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

KOZÇEŞME HAVA DURUMU

Kozcesme de Arıcılar ve Bal Üreticileri Zor Durumda

Kozcesme de Arıcılar ve Bal Üreticileri Zor Durumda

Tarih 13 Aralık 2011, 22:09 Editör Ayhan UBAY

Kozcesme de arıcılar ve bal üreticileri zor durumda

Kozcesmedeki arcılar ve bal üreticileri zor durumda..2011 ağustos ayının 15 den sonra [ varroa ] astalığı denilen halk arasında arı bit i diye bilinir.kozcesme ve komşu köylerimizde de yaygın bir biçimde görülmektedir.kozcesmede patentli ve hobi olarak arı bakan hemşerilerimizin tamamına yakınında bu astalık büyük zaiyat vermiştir.
 
zaiyat veren bazı arı ve bal üraticilerimizin isimleri ve kovan sayısı şöyledir..
 
Mehmet Turhan....... 70 kovan
Ali Türk                      60 kovan
Süleyman Can           20 kovan
Mehmet Tuna            15 kovan
Ali İbrikçi                    50 kovan
 
Onbeş yirmi kovan arı bakanlar da yarı yarıya zaiyat vardır.
 
Halk arasında arı biti diye bilinen [ varroa ]  göz ile görülemeyecek kadar ufak olan bitler  arıların yavru yapacağı  bölümlere yani petek gözlerine yerleşerek cıkan yavruları zai eder bu nedenle arı kolonisi  hızla kadro kaybıne uğrar..alttan gelecek arı olmadığı için yaşam süreleri kısıtlı olan arı kolonisi tamamen yok olur..
 
NOT..Çalışan bir arının ömrü 70 gün ile sınırlıdır..Kış aylarında çalışmadıkları için bu süre dört aya kadar cıkmakdadır..
 
Kozcesmede ortalama 700 kovan arı bulunmakta ve bu astalıktan dolayı az arı bakanlarıda esaplarsak 300 kovan arı zai olmuştur yarıya yakını arı biti diye bilinen [ varroa ] dan zai olan arı kovanı azımsanamaycak kadar önemlidir..
 
Bu oluşan olumsuz gelişme için..başta Biga arcılar birliğini ve tüm alakalı birimleri nedenleri sebebleri ve önlemleri için arı ve bal üreticilerine yardımcı olmaya davet ediyoruz.
 
   GENEL BİLGİ
 
   VARROA NEDİR
 
 1= Varroa arı zararlısıdır, yani arı akarı. Halk arasında arı biti olarak bilinir.

2= Varroanın kolonilerde üremesi ilkbahar kuluçka faaliyetiyle birlikte başlar 
Sonbaharda bu faaliyetin sona ermesine kadar sürer  Kışı yalnızca ergin dişiler geçirir  Varroanın üreme ve gelişmesi kapalı yavru gözlerinde gerçekleşir.

 Ergin dişiler yavru gözlerinin kapanmasından hemen önce bu gözlere girerek iki gün sonra yumurta bırakmaya başlarlar.

 İlk 24 saatte yumurtalardan 6 bacaklı larvalar çıkar ve tüm gelişim erkeklerde 6-7 günde, dişilerde ise 8-10 günde tamamlanmaktadır  Gelişimini tamamlayan varroalar kapalı yavru gözü içinde çiftleşirler. 
Çiftleşmeden hemen sonra erkek ölür  Dişiler ise beslenmeyi sürdürerek arıların gözden çıkması ile birlikte gözü terk ederler. Kapalı gözlerden arıların üzerine çıkan varroalar 4 gün arıların üzerinde kaldıktan sonra yeniden kapanmak üzere olan yavru gözlerine girerek üremelerini sürdür. (Arıyla varroanın ortak özelliği bana göre iki canlınında dişisi erkegini üzerinde taşıması. Bir başka özellik gene çiftleştiklerinde erkeklerin ölmesi)


3=Varroanın dişisi oval görünümde ve koyu kahve renktedir  Vücut uzunluğu 1 1-1 3 mm, eni ise 1 5-1 7 mm arasında değişmektedir  Vücudun alt kenarı 4 çift bacak ile çevrilidir  Ağız yapısı sokucu ve emicidir 

Gerek ergin gerekse larva ve pupa döneminde arının kanını emerek beslenir  Bu nedenle arıya her dönemde zarar verir. 

Erkek varroa, sarı-gri renkte yuvarlak görünümlü, dişi varroaya oranla daha yumuşak bir kitin ile kaplıdır  Erkek varroalar dişi ile çiftleşme sonrası öldüklerinden yetişkin arı üzerinde görülmezler

4= Varroa dünyada ilk defa 1904 yılında hint arılarında görülmüş.

5=1970 yıllarda dünyaya yayılmış, ülkemizde ise 1978 yılında İzmir civarında görülmüş, yurdumuza girişi ise 1976 yılı olduğu tahmin ediliyor. Varroa ilk agır darbeyi, 1980 yılında binlerce koloni sönmesiyle kendisini göstermiş. Varroanın girişi ve tam fark edilişi aşamasında 600 bin koloni söndürdüğü kayıtlarda mevcut.

6=Varroa, larva, pupa ve erginlerin hemolenfleri ile beslendiğinden, yavru arılar iyi gelişemez, erginler ise güçsüzdür ve uçamazlar 

Arı ailesindeki erkek arı sayısı belirgin bir şekilde düşer  Erkek arıların çiftleşme yeteneği azalır  Erkek arılarda kanatsız doğarlar.

Ana ve işçi arıların ömürleri kısalır  İşçi arılar normalden küçük olur  özellikle pupa döneminde önemli ölçüde canlı ağırlık kaybı olur

Gözden çıkan genç arılarda kanatsızlık, tek veya kısa kanatlılık, eksik bacak, kısa ve tıfıl işçi arılar.
Koloniler bir türlü istenilen güce ulaşamaz. Kolonide varroa sayısı arttıkça sakat doğumlarda artar.
7= Varroa mücadelesi kendi arasında birkaç guruba ayrılabilir.
a=Kimyasal varroa mücadelesi.
b=Organik asitlerle mücadele.
c=Esansiyel yağlar ve kokulu bitkilerle mücadele.
d= Erkek çıtasıyla mücadele.
e=Biyolojik mücadele gibi.

 

GENEL BİLGİ..ARICILIK BİLGİ PAYLAŞIM FORMUNDAN ALINMIŞTIR..


Bu haber 3649 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sağlık

Kozceşmeliler derneği kafa yapıcı ve uyuşturucu madde önlem ve zararları hakkında köy kahvesinde toplantı yaptı

Kozceşmeliler derneği kafa yapıcı ve uyuşturucu madde önlem ve zararları hakkında köy kahvesinde toplantı yaptı Kozceşmeliler derneği kafa yapıcı ve uyuşturucu madde hakkında toplantı yaptı

Kozcesmeliler Derneği Hint Keneviri Bilgilendirme Toplantısı Yaptı

Kozcesmeliler Derneği Hint Keneviri Bilgilendirme Toplantısı Yaptı Kozcesmede ekimi ve içimi oldukca yaygınlaşan hint keneviri hakkında kozcesmeliler derneği yetkilileri kahvelerde b...

DUYURU

2020'de olacak cemiyetleri kozcesmehaber.com adresindeki düğün ve cemiyet bölümünden takip edebilirsiniz. Yapacağınız evlenme düğünü,sünnet ve mevlitlerin tarih ve adreslerini site iletişiminden ulaşarak yazdırabilirsiniz.

KÖŞE YAZARLARI

Yusuf KAYA Yusuf KAYA
ceviz budama 3
Rezzan TOZAN Rezzan TOZAN
CANIMI ACITTINIZ !!!
Sayfa Editörü Sayfa Editörü
İMAMI GAZALİ'NİN OĞLUNA NASİHATİ
Alaattin ŞİRİN Alaattin ŞİRİN
KOZÇEŞMEYİ NİÇİN ÇOK SEVDİM ( 2 )
İlknur ŞENKAL İlknur ŞENKAL
MEVSİM ALERJİLERİ
Ramis CAN Ramis CAN
KOZÇEŞME

Kozçeşme Tur Hareket Saatleri(Yaz Tarifesi)

Kozçeşme'den Biga'dan 07.15 14.00 07.55 15.30 08.00 15.00 09.00 16.00 08.30 16.00 10.00 17.00 09.00 17.00 11.00 18.00 09.30 18.00 11.30 19.00 10.00 19.00 12.00 20.00 11.00 20.00 13.00 22.00 12.00 22.00 14.00 23.00 13.00 15.00 Not:Çarşamba günleri gün içerisinde saat uygulaması yoktur. Cumartesi ve Pazar günleri ise saat başlarında hareket etmektedirler.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi