Kozçeşme Haber
ANASAYFA KOZÇEŞME TARİHÇESİ FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

KOZÇEŞME HAVA DURUMU

KOZÇEŞMEYİ NİÇİN ÇOK SEVDİM ( 2 )

Alaattin ŞİRİN

08 Mayıs 2012, 16:04

Alaattin ŞİRİN

KOZÇEŞME’Yİ NİÇİN ÇOK SEVDİM  ( 2 )

 

         5 Mayıs sabahı Edirne’den yola çıkarken içim içime sığmıyordu. Çünkü mesleğimin en tatlı yıllarını yaşadığım ve inanın sanki doğup büyüdüğüm memleketim gibi çok sevdiğim yere gidiyordum. Şimdi diyebilirsiniz: (Madem ki bu kadar çok seviyordun niçin onca yıl bir kez olsun uğramadın. ) O zaman size vereceğim cevap da ancak şu olabilir : ( Doğrudur ama günümüzün maddeci yaşam tarzı herkesi sardığı gibi beni de sarmıştı. Çocukların okuması, ev alabilme telaşı, derken çocukların evlenmeleri, kısacası şeyler dünyasında bizi benliğimizden uzaklaştıran bir sürü şey işte. Nasıl ki herkesi sarıyor beni de öyle sarmıştı.  Neyse uzun lafın kısası ister şöyle diyelim ister böyle diyelim. Kader denilen şey bizim için de ağlarını örmüş bir türlü nasip olmamıştı.

         Biga’ya yaklaştığımızda ilk gördüğüm şey. Yol boyu sıralanmış bir sürü fabrika oldu. Yirmi yıl önce bıraktığım bir tarım ve hayvancılık kenti olan Biga artık o görüntüsünden sıyrılmış yeni bir kimliğe bürünmeye başlamıştı. Her yerde fabrika binaları yükseliyor. Yavaş yavaş Avrupa’da gördüğüm küçük sanayi kentlerine dönüşüyordu. Bu beni sevindirdi çünkü artık ülkemin kaderi şimdi yeni bir yaşam modeline adapte oluyordu.

Vakit erken olduğu için önce Biga’ya uğradık Önce küçük oğlum Mustafa’nın dünyaya gözlerini ilk açtığı yer olan eski Hastane Binası ( Eski Halkevi binası ) nı ve doğduğu oda olan caddeye bakan odasını gösterdim. Çünkü nasıl ki doğadaki bazı canlılar ilk doğdukları topraklara dönerlerse istedim ki oğullarım da doğdukları mekânları unutmasınlar ola ki bir gün o topraklara dönerler. 

Neyse saat on bire doğru Kozçeşme’ye geldik. Daha gelirken tüm köy meydanda toplanmış bir bayram neşesi her tarafa sinmişti. Halk meydanda toplanmış hoparlörlerden verilen mevlidi huşu içinde dinliyordu. Kozçeşme’nin geleneksel köy hayrı yine aynı duygularla Allah’ın verdiği nimetlere kaşı şükrünü büyük bir kadirşinaslıkla gösteriyordu.

Allah nasip etti. Çok yer gezdim, çok yerde çalıştım, çok yer gördüm. Kozçeşme’den daha zengin, daha müreffeh, daha kalkınmış yerleri de gördüm ve yaşadım. Ancak buradaki gönül zenginliğini, nimete şükrü bu kadar katıksız, bu kadar içten hiçbir yerde ne yaşadım ne de gördüm. Çok görkemli mevlitler, çok şaşaalı dini törenler izledim. Ancak ne bileyim buradaki kadar sade, içe işleyen ve kalpten olanına rastlamadım. Köyde her kes karınca misali kendisine göre bir görevi kendiliğinden üstlenmişti. Dilsiz Ahmet yine her zamanki gibi durumdan vazife çıkarmış ve gönüllü trafik polisliğini üstlenmişti. Köy meydanına gelenlere ilk teşrifatçılığı yine her zamanki gibi o yapıyordu.

Bu köyü niçin bu kadar çok sevdiğimi bir kez daha anladım. Çağı reddetmeyen ama geleneği de gözardı etmeyen bir muhafazakârlık, gösterişi olmayan, şaşaası olamayan dışa dönük değil içe dönük bir dindarlık.  Kökü taaa eski Türklere dayanan bir yardımlaşma duygusunun İslam’a uyarlanmış geleneksel uygulaması olan köy hayrı bütün köyü genci yaşlısı, zengini fakiri, erkeği kadını ile elbirliği ile toplum olmanın, bir olmanın, beraber olmanın en canlı örneğini yine sunuyordu.

Orada köyün her tabakasından insan vardı. Ama artık öyle olmuştu ki orada ESKİ ÇAĞLARIN SÖZDE KALIP BİR TÜRLÜ HAYATRA GEÇİRİLEMEMİŞ OLAN

( İMTİYAZSIZ SINIFSIZ KAYNAŞMIŞ BİR KİTLEYİZ ) Parolasının nasıl canlandığını ve hayat bulduğunu bizim TATLI SU AYDINLARINA ÖZELLİKLE GÖSTERMEK İSTERDİM. İşte o gün Kozçeşme tam da o söze uygun olarak kaynaşmış bir kitleydi. Orada hiç kimsenin diğerine üstün bir imtiyazı yoktu. O gün orada hiç kimsenin diğerine üstünlüğü yoktu. Üstünlük sadece ve sadece gelen misafirleri iyi ağırlama, Daha mutlu etme, köyünün şerefini daha da yüceltme için yapılan yarışta idi.

Ben bu tür olayları Kozçeşme’ de çok yaşadım. Belki de benim Kozçeşme’yi o kadar çok sevmemin en baş nedeni de budur.

Başım teneşire düşene kadar gözümün önünden gitmeyecek. Bizi evine davet eden Koreli Ahmet Ağabey’in bizi uğurladıktan sonra diğer misafirlerini toplayıp yemeğe davet etmek için ilerlemiş yaşına aldırmadan genç bir delikanlı gibi koşarak seyirtmesi onun ne kadar zevk aldığının katıksız dışa vurumu idi. İşte Kozçeşme insanının tümünün en bariz davranış biçimidir. Ben bunu orada geçirdiğim pek çok bayramda, Yağmur duasında, asker uğurlama duasında hep yaşadım ve her defasında da bu katıksız dindarlığa hayran oldum. Bu olayı her yaşadığımda Materyalist bir batılı değil gönül ehli bir doğulu olduğumu bir kez daha anladım ve bu halime şükrettim.

Dedim ya. Beş mayıs işte bana bir kez daha nereye ait olduğumu, kim olduğumu ve ne olmam gerektiğini bir kez daha haykırdı ve beni yeniden kendime getirdi. Ben işte bu yüzden Kozçeşme’yi çok sevdim. İyi ki sevdim, iyi ki orada çalıştım. İyi ki o insanları tanıdım diyorum ve bir kez daha Allah’a şükrediyorum. Sağolun tüm Kozçeşmeliler, sağolun. Yüce Allah inşallah bereketini de o yüce gönülleriniz kadar gani kılsın. A.ŞİRİN

Bu haber 4910 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

DUYURU

2020'de olacak cemiyetleri kozcesmehaber.com adresindeki düğün ve cemiyet bölümünden takip edebilirsiniz. Yapacağınız evlenme düğünü,sünnet ve mevlitlerin tarih ve adreslerini site iletişiminden ulaşarak yazdırabilirsiniz.

KÖŞE YAZARLARI

Yusuf KAYA Yusuf KAYA
ceviz budama 3
Rezzan TOZAN Rezzan TOZAN
CANIMI ACITTINIZ !!!
Sayfa Editörü Sayfa Editörü
İMAMI GAZALİ'NİN OĞLUNA NASİHATİ
Alaattin ŞİRİN Alaattin ŞİRİN
KOZÇEŞMEYİ NİÇİN ÇOK SEVDİM ( 2 )
İlknur ŞENKAL İlknur ŞENKAL
MEVSİM ALERJİLERİ
Ramis CAN Ramis CAN
KOZÇEŞME

Kozçeşme Tur Hareket Saatleri(Yaz Tarifesi)

Kozçeşme'den Biga'dan 07.15 14.00 07.55 15.30 08.00 15.00 09.00 16.00 08.30 16.00 10.00 17.00 09.00 17.00 11.00 18.00 09.30 18.00 11.30 19.00 10.00 19.00 12.00 20.00 11.00 20.00 13.00 22.00 12.00 22.00 14.00 23.00 13.00 15.00 Not:Çarşamba günleri gün içerisinde saat uygulaması yoktur. Cumartesi ve Pazar günleri ise saat başlarında hareket etmektedirler.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi