Kozçeşme Haber
ANASAYFA KOZÇEŞME TARİHÇESİ FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

KOZÇEŞME HAVA DURUMU

Topraksız Tarım Uygulamaları

Yusuf KAYA

11 Mayıs 2014, 15:29

Yusuf KAYA

   Topraksız Tarım

Günümüzün koşullarında konvensiyel (geneleksel) tarımın yanında modern seracılık ve topraksız tarım da öne çıkmaktadır ve yapılması yönündeki eğilim gün geçtikçe de artmaktadır.

Köylerden şehirlere olan göçün her yıl dahada artması ile nufusumuzun büyük çoğunluğu şehirlerde yaşamakta olup ihtiyacı olan sebzeleride pazardan satın almaktadır. Topraksız tarım uygulaması ile yiyeceğimiz sebzelerin bir kısmını  evimizin bahçesinde, balkonunda veya terasımızda kuracağımız küçük bir serada yetiştirebiliriz. Dolayısıyla istediğimiz an elimizi toprağa sürmeden ister şehirde olalım ister köyde olalım yılın her mevsiminde ziraat ile meşgul olabiliriz.

Topraksız tarımda, yapılan üretim izlenebilir yani kontrol edilebilir oluşundan dolayı insan sağlığına zararı olan zehirli tarım ilaçları ve hormon kullanılmaması neticesinden daha sağlıklı, güvenilir ayrıca damak tadımıza en yakın ürünü yetiştirebilme olanağı vardır.  Bundan dolayıdır_ki  tüketici bu yönüyle etkilenmekte ve günümüzde topraksız tarım ürünlerine olan talep te artmaktadır.

Bilindiği gibi bütün canlıların  organlarının büyük bölümünü su teşkil etmektedir. Ayrıca suyun bitki besin maddesinin çözelticisi olarakta özel bir önemi vardır. Bitkinin bütün metobolik faaliyetlerinde  en önemli madde de sudur. Bitkilerin ihtyacı olan besin maddeler suda çözülerek bitki köklerine ihtiva eder.
Toprak ise, bitkilerin besin kaynağı olması ve suyu tutmasının yanında bitki köklerinin tutunması için de destek görevi görmektedir.  Bu üç önemli görevi,  topraksız tarım uygulamalarında  bitki için karşılayabilirsek o zaman topraksız tarım ile bitki yetiştirrme imkanını da elde ederiz. Buradan yola çıkarak topraksız tarım metodlarını bu makalemde paylaşmak istedim.

Bitkilerin tutunmasını ve besin elementlerini bitkiye taşıyabilecek olan sistemin (ünitenin) önce belirleyebilmemiz için önce  hidrofik sistemleri de iyi bilmemiz gerekir. 

Hidrofik Sistemler:

Bitkinin alacağı besin çözeltisinin  hareket şekline göre, Aktif ve pasif  ortam kültürü olarak ikiye ayrılır.

Aktif Sistem Kültürü:
Bu sistem, içinde besin eriği olan  hareketli suyun  belli bir süre bitki köklerine gönderilmesidir.  Bitki yetiştirme ortamı ise içinde besin eriğinin sirküle olacağı delikli plastik borulardır, fideler süzgeçli bardaklara yerleştirilir ve borudaki  deliklere konur.  Diğer bir uygulama da damlama sistemi ile sağlanmaktadır.  Burada bitki yetiştirme ortamı olarak plastik yağmur deresi kanalına perlit, cocopet ve kaya yünü gibi besin değeri olmayan fakat su tutucu özelliği olan maddeler konularak üzerine fideler dikilir ve damla sulama  ile besin eriği bitkilere verilir.

Pasif Ortam Kültrü
Bu sistem, Besin çözeltisinde sirkilasyon olmayıp çözelti bitkiye bir defada verilir. Bitkinin yetiştiği ortamda perlit gibi besleyici fakat su tutucu özelliği olan maddeler kullanılır. Diğer bir uygulama ise katı maddeler kullanılmayarak besin eriği ihtive eden su durgundur ve biki kökleri suyun içinde kalaçak şekilde bitki yetiştime ortamı oluşturulur.

Tüm bu sistemlerde bitki köklerinin hava alması için gerekli ortam sağlanmalıdır bunun için hava pompasına ihtiyaç duyulabilir veya besin eriğinin geri dönüşü esnasında su havalandırılabilir.

Topraksız tarımda kullanılan besin eriği:
Bitkiler, gelişiminde, havadaki karbondioksit ve suda bulunan oksijen ve hidrojenden başka, temel makro elementler olan azot, fosfor, potasyum ve  mikro elementler olan kükürt, kalsiyum, magnezyum, demir, bakır, çinko, klor gibi elementlere ihtiyaç duyar. Bu elementler toprakta vardır ve bitki bunları gerek direk gerekse topraktaki milyarlarca bakteriler vasıtası ile indirek alırlar ve gelişimini buna göre ayarlarlar.  Bazen topraktaki bu elementlerin eksikliğinden dolayı bitki istenilen düzeyde gelişemez veya ölür. Topraksız tarımda ise her bitkinin iyi gelişim göstermesi ve tadının mükemmel diyebileceğimiz seviyede olması  için içeriğinde bitkinin ihtiyacı olan makro ve mikro  elementleri bulunduran besin eriğini bitkilere taşıdığımızda, ideal bitki yetiştirme olanağına kavuşuruz.

Topraksız tarım neden tercih edilmektedir:
- Su tasarrufu sağlaması
- Birim alandan  üretim artışı sağlamak
- Daha az enerji sarfiyatı
- Bitki gelişimini kontrol altında tutulabilmek
- Hava şartlarına bağlı olmadan yılın her mevsiminde sebze yetiştirme imkanı vermesi
- Düşük üretim maliyetleri
- Üründe kalite sağlamak ve damak tadına uygun ürün yetiştirilebilmek


Aşağıdaki görseller, üye olduğum, agaclar.net forum sitesi üye arkadaşların uygulamalırndan alıntılardır.


Sera bekçisi. Topraksız tarım yapılan seralarda,  besin eriğinin programlı şekilde  EC,  ph gibi  değerleri ölçerek otamatik olarak bitkiye verilmesini sağlamak amacıyla kullanılır.

Pasif sistem kültürü
(durgun su kültürü). İçinde besin eriği bulunan su bir havuza besin doldurulur. Fideler viyollere konur ve kökleri resimde görüldüğü gibi stroforun altındaki su dolu  havuzun içinde kalacak şekilde yerleştirilir.

Name:  sahibinden_S7301730.jpg Views: 4926 Size:  41.9 KB

Pasif sistem kültürü ( katı ortam) Bu sistemde,  perlit, cocopet veya torf ile dolu kaplara fideler dikilir ve besin eriği  bir defada verilir.
Name:  10-05-2014_01.jpg Views: 28 Size:  50.6 KBAktif sistem kültürü ( akan su kültürü). Bitkinin ihtiyaç duyduğu peryoda göre depodaki besin eriği  bir pompa vastası ile  boruların içinde geçililerek sirküle edilir ve bu esnada bitki de istediği besini almış olur..
Aktif sistem kültürü (katı ortam kültürü). Besin eriği  damla sulama sistemi  ile bitkiye verilmektedir.


Name:  27_04_2014_01.jpg Views: 208 Size:  57.2 KB


Topraksız tarımın en önemli olmazsa olmazı ise besin eriğinin formülü ve EC ayarıdır.  EC değeri bitkiye göre değişmektedir ancak yaklaşık 1,1 ile 1,6 aralığında olmalıdır.

Örnek besin eriği formülü ( çilek yetiştiriciliğnde)
Name:  ikievreliçilek.jpg Views: 263 Size:  74.0 KB

Şayet bu konuya  ilgi duyanlar olursa, benden yardım isteyebilir ve memnuniyetle yardımcı olurum.


Saygı ve sevgiler.

Bu haber 3205 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

DUYURU

2019'de olacak cemiyetleri kozcesmehaber.com adresindeki düğün ve cemiyet bölümünden takip edebilirsiniz. Yapacağınız evlenme düğünü,sünnet ve mevlitlerin tarih ve adreslerini site iletişiminden ulaşarak yazdırabilirsiniz.

KÖŞE YAZARLARI

Yusuf KAYA Yusuf KAYA
ceviz budama 3
Rezzan TOZAN Rezzan TOZAN
CANIMI ACITTINIZ !!!
Sayfa Editörü Sayfa Editörü
İMAMI GAZALİ'NİN OĞLUNA NASİHATİ
Alaattin ŞİRİN Alaattin ŞİRİN
KOZÇEŞMEYİ NİÇİN ÇOK SEVDİM ( 2 )
İlknur ŞENKAL İlknur ŞENKAL
MEVSİM ALERJİLERİ
Ramis CAN Ramis CAN
KOZÇEŞME

Kozçeşme Tur Hareket Saatleri(Yaz Tarifesi)

Kozçeşme'den Biga'dan 07.15 14.00 07.55 15.30 08.00 15.00 09.00 16.00 08.30 16.00 10.00 17.00 09.00 17.00 11.00 18.00 09.30 18.00 11.30 19.00 10.00 19.00 12.00 20.00 11.00 20.00 13.00 22.00 12.00 22.00 14.00 23.00 13.00 15.00 Not:Çarşamba günleri gün içerisinde saat uygulaması yoktur. Cumartesi ve Pazar günleri ise saat başlarında hareket etmektedirler.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi