Kozçeşme Haber
ANASAYFA KOZÇEŞME TARİHÇESİ FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

KOZÇEŞME HAVA DURUMU

Ceviz Budama Teknikleri 2

Yusuf KAYA

21 Temmuz 2014, 10:14

Yusuf KAYA


CEVİZ BUDAMA TEKNİKLERİ 2

Daha önce yayınladığım "Ceviz Budama Teknikleri 1"  konusuna gösterilen yoğun ilgiden dolayı. 2012 yılında KozçeşmeKöyü Çeltik mevkiinde kurduğum ceviz bahçemde yaptığım budama çalışmasının anlatımı ve fidanların gelişimi ile ilgili görselleri, konunun daha iyi anlaşılabilmesi için önceki yazımın altına ilave ettim. Bahçem ile ilgili gelişmeleri de önünüzdeki aylarda bu sayfaya ilave ederek daha yararlı bilgiler sunmayı umut ediyorum.

Yurdumuzun her bölgesinde ve köyümüzdede her yıl yeni ceviz bahçeleri kurulması hızla sürdürülmektedir. Bu durum ilerideki yıllarda büyük miktarda ceviz ithalat girdisini minimum seviyeye indireceği aşikardır, dolayısıyla ceviz bahçelerin çoğalması, önümüzdeki yıllarda milyarlarca dövizin yurt dışına çıkmasınıda engellemiş olacaktır. Ancak, ithalat fiyatları ile rekabet etmenin şatları,ceviz iç kalitesnini ve ağaç başı verimin arttırılmasına bağlıdır. Bunun için gerek doğru ve zamanında budamanın önemi  gerekse bakımını iyi yapmalıyız. Bu doğrultuda budama dönemi yaklaştı dolayısıyla bu konuyu işleyerek sizlere faydalı bilgiler aktarmaya çalıştım.


Ceviz ağaçları Zamanında budanmazsa; Gereğinden fazla gelişirler. Bu durum ileride budamayı, ilaçlamayı zorlaştırır ve meyve verimini etkiler bu nedenle daha çok meyvesi için yetiştirilen ceviz ağacı orta derecede büyütülmeli sonra ise büyüme hızı yavaşlatılarak verime yatırılmalıdır.
Buna ulaşmak için aşağıdaki amaçları ilke edinilmelidir.

-  Şekilleri bozuk ve taç yapıları sık olur, güneş almayı engeller, meyve gözleri uç dallarda oluşur ve ileride kalın dalları çıkarmak zorunda kalınır ki bu ağacın dengesini bozar ve gereğinden fazla gelişirler. Bu durum ileride budamayı, ilaçlamayı zorlaştırır ve meyve verimini ve kalitesini etkiler. Bu nedenle daha çok meyvesi için yetiştirilen ceviz ağacı orta derecede büyütülmeli, sonraki yıllarda büyüme hızı yavaşlatılarak verime yatırılmalıdır
- Ağaçlara istenilen şekli verilmeli.
- Ağacın bütün kısımları arasında iyi bir denge kurulmalı.
- Ağaclar daima genç tutulmalı.
-Ceviz ağaçları bir anda (aynı yıl) fazla ve şiddetli budamayı sevmediklerinden, budamayı aşılı fidan henüz dikim safhasında iken başlanılmalı ve aşağıda açıklanacağı gibi değişik zamanlarda ve değişik biçimlerde devam edilmelidir.


Ceviz budama çeşitleri

 - Şekil Budaması : Dalların gövdeye geniş açı yapmalarını ve dengeli bir taç oluşturmasını sağlar.
- Ürün Budaması : Meyve verimi ve kalitesi artırılır.
- Bakım budaması : Kuru dallar kesilerek ağacın sağlıklı ve uzun ömürlü olması sağlanır.


1. Yıl Budaması (Şekil Budaması)


1. Yıl Budaması 

 - Yeni dikilen aşılı ceviz fidanları tüplüyse tepe kesimine gerek yoktur ve 2. yıl budamasına kadar gelişimi beklenir.
 - Açık köklü
ise tepe kesimi budama yapanın  bilgileri doğrultusunda  2 çeşit budama tekniği uygulanır.

1- Açık köklü dikilmiş fidanlarda fidan dikildikten sonraki ilk mart ayında   80-100 cm lerden tepe kesimi yapılır.
2- Aşının üzerinden 3-4 göz bırakılarak  ilk mart ayında kesim yapılır. O yıl iyi gelişmiş bir lider dal seçilir ve diğer dalların gelişimi durdurulur  (burada amaç, fidanda iyi bir gövde yapısını oluşturmaktır). Lider yeterli boya erişince 150-180 cm lerden bir sonraki mart ayında (2. yıl) tepe kesimi ve taç yapısı oluştrulur.

 Budama yapılmaz ise, ileride dar tepe taçlı ve kavak şeklinde dikine uzayan dallara sahip  orantısız dallanma ve dipten çatal şeklinde yukarı doğru olan bir ağaç şeklinde karşımıza çıkar.

Tepe vurmaları genellikle mart ayı sonlarına doğru yapılmasında yarar vardır.

 Alttaki resimde 80-100 cm den tepe vurması yapılmış ve ana dalların oluşturulması için teşvik edilmiş  bir fidan görülmekte.


2. Yıl Budaması (Şekil verme)

Cevizde 2 çeşit şekil verme yapılır

1) Modifiye lider dal şekil verme ( alltaki 1. resim )

Yerden 80-100 cm yukarıdan 1. katı oluşturabilecek 3- 4 yan ana dal ve  iyi gelişmiş bir  lider dal seçilerek  fidanda bir tepe çatısı oluşturulmalıdır, ayrıca yan dallar arasındaki mesafelerin eşit aralıklarda olmasınada dikkat edilmeli.

Budama döneminde oluşturulacak  1.kat taç oluşumunda  yan dalların üstündeki lider dalın tepesi ve yan dalların uçları 2/3 oranında kesilir. Burada lider dalın uç kısmı  yan dalların uç kısmının üstünde olacak şekilde kesim yapılmalıdır. ( üst dallar alt dalların güneş almasınını engellememeli)

2) Goble Taç Yapılı Şekil Verme  (alltaki 2. resim )

Bu budama uygulamasında lider dal şekil verme uygulamasında olduğu gibi ortada lider olmaz, yalnızca geniş açılı 4-5 ana yan dal seçilir ve 3. ve 4. yılların sonunda  2-3 katlı taç oluşturulur.3. Yıl Budaması

İyi bir meyve üretimi için cevizde güçlü bir taç oluşumuna ihtiyaç vardır. Güneş ışığının taç içersine yansıtılırsa  verimli ve kaliteli meyve elde edilir. Cevizde 1. kat oluşumu tamamlandıktan sonra 3. yılında ise 1. katın 50-60 cm yukarısından 2. kat oluşturulmalıdır bunu için 1. katıta oluşturulan lider dalın üzerindeki iyi gelişmiş 3-4 dal seçilir, yine yan dallar arasındaki mesafelerin eşit olmasına dikkat edilmeli. Seçilen dalların açıları geniş ve gövde ile 45-60 derece açılı olmalıdır.  2. katın dalları 1. katın dalllarından  daha kısa olmalı ki 1. kattaki  dallara gölge yapmasın.

4. ve 5. Yıl Budaması

4. ve 5. yıl budaması ihtiyaç duyulursa 3. kat oluşumu için ve ana dallarda  yeni sürgün vermesi için lider ve yan dalların uçları 1/3 oranında kesilir.  Ölü ve  hastalıklı dallar budanır.

Aşağıdaki linkte 3 kat taç yapısı oluşturulmuş bir ceviz ağacı görülmekte.
../upload/dosyalar/lilium_ceviz.jpg

Budama Zamanı

Meyve ağacın kesime karşı gösterdiği tepki, fizyolojik ve ekonomik ömrünü etkiler. Kış ve yaz budaması (yeşil budama) olmak üzere 2 dönemde yapılabilir. İlkbahar gelişme peryodu öncesndeki günlerde yapılması en uygun zaman olduğunu söyleyebiliriz. Yaz budaması ise, yaz boyunca sürgün seyreltme, uç alma, bükme, eğme ve dalların açılarını genişletme işlemlerinin tümüdür.Aşağıdaki resim; Doğru zamanda ve budama tekniği ile 3 kat taç yapısı oluşturarak budanmış ve gelişimi çok iyi olan 5 yaşındaki bir ceviz  ağacı.
 Aşağıdaki resimler, Kozçeşme köyü çeltik mevkiinde 2012 yılında kurduğum ceviz bahçesine aittir. Alttaki resimler,  2014 yılı şubat ayında fidanların ilk budaması çalışması ve sonraki gelişimlerini göstermektedir.
Önce fidanın gelişimini iyi  inceleyip hangi dalların bırakılacağı hangilerinin kesilmesi gerektiğini karar vermek gerekir. Yaptığım budamada 1 nolu dalı lider dal olarak seçtim ve ucundan 20 cm tepe vurmasını yaptım. 7,4 ve 10 nolu dalları dibinden kestim ve geriye kalan dalları ise geriye doğru  takriben yüzde  30-60 şını kestim. Böylelikle 1. kademe taç yapısını oluşturmak amacıyla fidanların budamasını tamamlamış oldum. Gelecek yıl 2. ve sonraki yıl 3. kademe taç yapısı oluşturarak 4. yılında şekil budaması tamamlanmış olacak. Bu arada ağacın gelişimine göre arada sıkışıp  kalan dallar zaman zaman çıkarılabilir.Budandıktan sonraki durumu

Bu haber 5291 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

DUYURU

2020'de olacak cemiyetleri kozcesmehaber.com adresindeki düğün ve cemiyet bölümünden takip edebilirsiniz. Yapacağınız evlenme düğünü,sünnet ve mevlitlerin tarih ve adreslerini site iletişiminden ulaşarak yazdırabilirsiniz.

KÖŞE YAZARLARI

Yusuf KAYA Yusuf KAYA
ceviz budama 3
Rezzan TOZAN Rezzan TOZAN
CANIMI ACITTINIZ !!!
Sayfa Editörü Sayfa Editörü
İMAMI GAZALİ'NİN OĞLUNA NASİHATİ
Alaattin ŞİRİN Alaattin ŞİRİN
KOZÇEŞMEYİ NİÇİN ÇOK SEVDİM ( 2 )
İlknur ŞENKAL İlknur ŞENKAL
MEVSİM ALERJİLERİ
Ramis CAN Ramis CAN
KOZÇEŞME

Kozçeşme Tur Hareket Saatleri(Yaz Tarifesi)

Kozçeşme'den Biga'dan 07.15 14.00 07.55 15.30 08.00 15.00 09.00 16.00 08.30 16.00 10.00 17.00 09.00 17.00 11.00 18.00 09.30 18.00 11.30 19.00 10.00 19.00 12.00 20.00 11.00 20.00 13.00 22.00 12.00 22.00 14.00 23.00 13.00 15.00 Not:Çarşamba günleri gün içerisinde saat uygulaması yoktur. Cumartesi ve Pazar günleri ise saat başlarında hareket etmektedirler.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi