Kozçeşme Haber
ANASAYFA KOZÇEŞME TARİHÇESİ FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER ZİYARETÇİ DEFTERİ İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

KOZÇEŞME HAVA DURUMU

MEVSİM ALERJİLERİ

İlknur ŞENKAL

15 Aralık 2011, 16:03

İlknur ŞENKAL

BAHAR ALERJİLERİ

 

ALERJİ

Vücuda giren yada temas eden maddeye karşı vücudun kendine karşı zarar verecek şekilde reaksiyon göstermesidir.

  Mevsimsel alerjiler,ilk baharda başlar ve sonbaharda biten alerjilerdir.İlkbaharda bitkilerin polenleri , yazın çayır polenler ve sonbahar da yabani polenler sebep olur.

 

      Genellikle alerjik astım,nefes darlığı, öksürük,  göğüste  sıkışma  olur.Saman nezlesi,tıksırık, göz ve burunda kaşınma gözde kızarıklık ve öksürük şikayetleri oluşur.Bunun dışında polenlere bağlı deri alerji         ise ve kaşıntı görülür.                                                                                                      

      POLEN ALLERJİSİ:Bitkilerin üreme organlarından meydana gelir.İlkbaharda başlayıp sonbahar da biten sezon içinde olur.Kişilerin  alerjisi olduğu bitkilere karşı olur.                                                          Mevsimsel alerjide tedavisi teşhisi yapıldıktan sonra kolaydır.Kişi kendini hangi bitkiye ve neye  alerjisi olduğunu çok iyi anlamalıdır. Şikayetlerin olduğu sezon ilaçlarını kullanmalı gerekirse aşı yaptırmalı en önemlisi de kişi vücuduna alerjik reaksiyon yapan maddeyi anlayıp ona karşı tedbir almalıdır.

 MEVSİMSEL ALERJİDE BELİRTİLER: astım, alerjik nezle, deri döküntüsü dediğimiz ürtüker, hırıltılı ışıltılı nefes, nefes darlığı, öksürük özellikle etkilenen polenin yakınında olmak hastayı astım krizine sokar. Teşhis etmek için hastanın hikayesini almak çok önemlidir. Hangi sezonda olduğu anlaşılırsa hangi bitkilerden olduğu anlaşılır. Deri testi yapılarak alerjinin sebebi anlaşılabilir.

     Mevsimsel alerji ile nezle bazen karıştırılabilir. Alerji birden başlar ve birden biter, nezle ise uzun süreli halsizlik, kırgınlık ve ateş şikayetleri olur etkeni virütük enfeksiyonlardır.

     Alerjiye en çok ev tozları, polenler, küf mantarları, bazı yiyecekler, süt, yumurta, çilek, bakla vb. kimyasallar, ve ev hayvanları da alerjiye neden olabilir.

         ALERJİK RİNİT:  Burun içini döşeyen mukozanın her türlü iltihabına rinit eğer bu iltihabı alerjik maddeler yol açtıysa alerjik rinit olur.

    Alerjiden korunmak için:

1_ Tozlu dumanlı ortamdan uzak durulmalı, ısı ve nemin ayarlanması gerekir. Polenlerin yoğun olduğu mevsimlerde mümkünse içeride kalınmalı ev içinde halı ve tüylü örtüler bulundurulmamalı bitki, ev hayvanları içeride olmamalıdır.

2_ ilaç tedavisi antihistaminik ilaçlar alerjinin maruz kalmadan maruz kalmadan kullanılırsa daha yararlı olur.

3_ Daha ileri vakalarda aşı tedavisi dediğimiz immünoterapi gerekir.

                                                SAĞLIKLI KALIN.           

Bu haber 5729 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

DUYURU

2020'de olacak cemiyetleri kozcesmehaber.com adresindeki düğün ve cemiyet bölümünden takip edebilirsiniz. Yapacağınız evlenme düğünü,sünnet ve mevlitlerin tarih ve adreslerini site iletişiminden ulaşarak yazdırabilirsiniz.

KÖŞE YAZARLARI

Yusuf KAYA Yusuf KAYA
ceviz budama 3
Rezzan TOZAN Rezzan TOZAN
CANIMI ACITTINIZ !!!
Sayfa Editörü Sayfa Editörü
İMAMI GAZALİ'NİN OĞLUNA NASİHATİ
Alaattin ŞİRİN Alaattin ŞİRİN
KOZÇEŞMEYİ NİÇİN ÇOK SEVDİM ( 2 )
İlknur ŞENKAL İlknur ŞENKAL
MEVSİM ALERJİLERİ
Ramis CAN Ramis CAN
KOZÇEŞME

Kozçeşme Tur Hareket Saatleri(Yaz Tarifesi)

Kozçeşme'den Biga'dan 07.15 14.00 07.55 15.30 08.00 15.00 09.00 16.00 08.30 16.00 10.00 17.00 09.00 17.00 11.00 18.00 09.30 18.00 11.30 19.00 10.00 19.00 12.00 20.00 11.00 20.00 13.00 22.00 12.00 22.00 14.00 23.00 13.00 15.00 Not:Çarşamba günleri gün içerisinde saat uygulaması yoktur. Cumartesi ve Pazar günleri ise saat başlarında hareket etmektedirler.


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi